Izgalmas hozzávalókkal készült ez a nem hétköznapi édesség-kenyér.
Ezt a finomságot azoknak főként ajánlom, akik most ismerkednek a különféle alapanyagokkal. Azokkal az alapanyagokkal, amik túlmutatnak a hagyományos recepteken, amikben főszerepet csak a fehérliszt és kristálycukor, porcukor, tojás kap. Mert annyi féle alapanyag létezik még, kár lenne ezeknél leragadni.
Mert száműzni nem kell semmit, ha egészségügyi okokból nem döntünk így. De egy-egy új irányzatot kipróbálni mindig izgalmas végeredményhez vezet, kár lenne kihagyni.
És manapság már annyira könnyen és megfizethető áron juthatunk alternatívákhoz. A Biocity webáruház is pont ezeknek az izgalmas alapanyagoknak a beszerzését könnyíti meg. Ezután tényleg csak a képzeletünk szab határt az új ízeknek, formáknak, állagoknak.
Ebben a receptben én most a különféle alapanyagok keverését szerettem volna megmutatni. Nem kell drasztikus lépésekben gondolkodni ahhoz, hogy izgalmas ízeket és tápanyagokat csempésszünk a receptekbe.
Ebben a vegán csokis cukkinikenyérben a búzaliszt egy részét a cirokliszt váltja ki, édesítéséhez pedig kókuszvirág cukrot, eritritet és érett banánt használtam.
KEVESEBB BÚZALISZT: CIROKLISZT HASZNÁLATA
Az, hogy a fehérliszt mellé elbújtatunk egy kevés ciroklisztet, azzal már el is kezdünk ismerkedni ezzel a gluténmentes liszttel.
A gluténmentes lisztek nem csak a gluténérzékenyek számára használható lisztek. Az „egészséges” szervezetnek sem ártanak, sőt, érdemes néha ilyen alapanyagokkal is tarkítani az étrendünket.
A cirok ősi gabonafélénk, gazdag élelmi rostokban, fehérjében, vasban, antioxidánsokban.
A szervezet lassabban dolgozza fel, így kevésbé terheli meg vércukorszintünket.
Nagyon jó alternatíva a búzaliszt helyettesítésére, de, ahogy ebben a receptben is, egy részét is pótolhatjuk a receptekben.
KEVESEBB CUKOR: ERITRIT HASZNÁLATA
Ahogy a liszteknél, úgy a cukroknál, édesítőknél is rengeteg alternatíva létezik már.
Én most az eritrittel, egy természetes édesítőszerrel helyettesítettem a cukor egy részét a receptben.
Az eritritnél érdemes arra figyelni, hogy maximum 160°C-on érdemes sütni a süteményeket, ugyanis eddig a hőfokig nem veszít az édességéből.
Jól kombinálható más édesítőszerekkel, cukrokkal.
Így én most kókuszvirág cukorral és érett banánnal párosítottam ehhez a recepthez.
CUKKINI A SÜTEMÉNYBEN
Van, aki rögtön elutasítja az ilyesfajta izgalmakat a konyában. Én nem ez a típus vagyok, így szerencsére ilyen receptekkel is gazdagíthatom a Ti sütemény palettátokat is.
A cukkini egy egészen semleges ízű zöldség, ami épp emiatt a tulajdonsága miatt kerülhet bele ilyen csokis süteményekbe is.
Amitől más egy cukkinis sütemény:
megváltoztatja az állagát: A cukkini nedvességtartalma egy szaftos, puha süteményt eredményez.
növeli a tápanyag tartalmát: Zöldséget fogyasztani mindig jó dolog, így hiába rejtjük el a süteményünkben, a szervezetre gyakorolt hatásait nem tudjuk észrevétlenül tartani. Rendkívül jó hatással van az emésztésre.
ESZPRESSZÓ ÉS ÉTCSOKOLÁDÉ
Talán nem itt olvassátok először ezt a jól működő kombinációt. A kávé és az étcsokoládé kiválóan emelik ki egymás ízét és aromáját, ezért mindenképp javaslom, hogy a kávét ne hagyjátok ki a receptből.
Mindkettő ízvilágát karakteresen jellemzi a keserűség, így az érett banánokkal jól harmonizál, kiegyensúlyozza az édes-kesernyés ízeket.
A kávé és a csokoládé serkentőleg hat az emberi szervezetre.
❤
VEGÁN CSOKIS CUKKINIKENYÉR
Mennyiség: 1 banánkenyér
hozzávalók
100 g búzaliszt 70 g cirokliszt ½ tk parajdi só 40 g eritrit 15 g tápióka keményítő 1 ek sütőpor 40 g kókuszvirág cukor 30 g kakaópor 3 érett banán pürésítve 50 g kókuszolaj 1 tk almaecet 30 ml eszpresszó 70 ml növényi tej 200 g reszelt cukkini (1 kisebb cukkini) 80 g étcsokoládé tetejére étcsokoládé darabok
elkészítés
1. Egy nagy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd hozzáadjuk (a cukkini és az étcsokoládé kivételével) a nedves hozzávalókat is, csomómentesre keverjük. 2. Beleforgatjuk először a reszelt cukkinit, majd az étcsokoládé darabokat is. 3. Egy kivajazott, sütőpapírral bélelt kenyérsütő formába öntjük a tésztát és a tetejét étcsokoládé darabokkal szórjuk meg. 4. 160°C-on 70 percig sütjük. 5. A formában hagyjuk kihűlni. 6. Szeletekre vágva tálalhatjuk, megkenve kesuvajjal vagy egyéb magvajjal, banánszeletekkel, friss áfonyával vagy más gyümölcsökkel.
ELKÉSZÍTETTED EZT A RECEPTET?
Jelölj meg Instagram-on (@goodafterfood) és használd a #goodafterfood hashtaget!