Sajnos az, hogy lilaburgonya bújik meg a bucikban, az nem látszik… Vagy inkább túlságosan elbújtak… 🙂
Na de nem baj, a lényeg, hogy a burgonyás íz nem bújt messzire, sőt, igazán finom ízeket varázsolt az egyszerű (de nagyszerű) kelt tésztába.
Nekem gyerekkorom óta nagy kedvencem ez a burgonyás kenyér ízvilág, ha lehetne mindig így készíteném a péksüteményeket. De inkább kiélvezem ilyenkor ezt a különleges íz és textúra világot, talán még nagyobb élvezetet nyújt, ha kicsit „ünnepibbé válik” attól, hogy nem mindennapos a készítése. 🙂
Míg eljutunk a receptig, bevezetlek Titeket néhány fontosabb részletbe, amikre én ügyelni szoktam, hogy az igazi péksütemény élményt kapjam végeredményül például ennél a burgonyás zsemle készítésénél is.
SÜTÉS GŐZBEN
Az egyik kulcsa a ropogós héjú péksüteményeknek, az a gőzben sütés.
Ha nincs gőz funkció a sütődben, sem kell feladnod a frissen sült házi kenyerek és egyéb ropogós héjú finomságok készítését.
Egyszerűen csak egy kisebb tepsibe, hőálló tálba tegyél vizet, és helyezd a sütő alsó részére. Ezután már csak át kell járnia a gőznek a sütődet és ebben a nedves forró levegőben kell elkezdenünk a zsemlék sütését.
FORRÓ, MAJD MÉRSÉKELT HŐ
A ropogós héj készítésének másik fontos pontja, hogy forró sütőbe érkezzen a tésztánk. Ekkor szép ropogós külsőt kap ez idő alatt, majd lejjebb vehetjük, hogy ne kapja meg a külsejét, hanem szépen a belsejét is átjárja a sütő melege.
HŰTÉS RÁCSON
A sütőből kivéve fontos, hogy ne hagyjuk a sütőpapíron a forró zsemléket, mert bevizesedhet az aljuk és oda a ropogós alj!
Egy konyharuhával egyszerűen megfoghatjuk őket és egy rácsra helyezzük a bucikat, amíg legalább langyosra kihűlnek. (Azért langyosra, mert ki bírna ellenállni az illatozó ropogós finomságoknak? 🙂
TÁLALÁS
Persze, mindenki úgy tálalja és fogyasztja, ahogy kedve tartja. De, ha megengeditek, megosztanám Veletek az én kedvenc kombinációmat ezekhez a burgonyás zsemlékhez, hiszen a képeken is ezt láthatjátok.
A még langyos puha belsőn elolvadó margarin (vaj, aki inkább azért van oda), a nagyszemű parajdi só és a ropogós napraforgómagok nekem az igazán telitalálat ezekhez az illatozó zsemlékhez.
Ami még jobbá tette volna ezt az ízélményt, azok az édes koktélparadicsomok… Na majd legközelebb. 🙂
ROPOGÓS HÉJÚ BURGONYÁS MINIZSEMLÉK 5 HOZZÁVALÓBÓL
Mennyiség: 4 db minizsemle
hozzávalók
90-110 g liszt 2 g szárított élesztő 1 tk só 140 g burgonyapüré (én lilaburgonyát használtam) 50 ml langyos víz plusz liszt a dagasztáshoz (kb. 30-50 g, burgonyától függ mennyit vesz fel)
elkészítés
1. A (lila)burgonyákat héjastul vízben puhára főzzük (villával ellenőrizhetjük a puhaságát). 2. Hideg vizet ráengedve kihűtjük, majd lehúzzuk a burgonyák héját. Egy magasabb falú edényben botmixerrel selymesre összeturmixoljuk. 3. A tészta száraz hozzávalóit egy nagy tálban összekeverjük, majd összedolgozzuk a pürével és a vízzel. Lisztezett felületre tesszük a tésztát, leszórjuk liszttel a tetejét és 5-7 percig dagasztjuk, hogy szép levegős legyen majd, ha ragacsos, adhatunk hozzá több lisztet, de alapvetően én egy ragacsosabb tésztával dolgoztam. 4. Egy tiszta konyharuhával lefedjük és 1 órán át kelesztjük. 5. Ezután lisztezett felületen átgyúrjuk és 4 egyenlő részre osztjuk. 6. Gombócokat formázunk belőlük és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket egymáshoz ne túl közel, hogy még nőni tudjanak. 7. Letakarjuk a konyharuhával és még 20 percig kelesztjük. 8. A kelesztés után éles késsel egy "x"-et vágunk a tetejükre. 9. 200°C-on (légkeverésen) gőzben! 15 percig sütjük, majd 180°C-on (légkeverésen) még 10-15 percig. 10. Vajjal, nagyszemű sóval, napraforgóval nagyon finom. :)
ELKÉSZÍTETTED EZT A RECEPTET?
Jelölj meg Instagram-on (@goodafterfood) és használd a #goodafterfood hashtaget!